Whitepaper Kwaliteitsaanpak ICTU Software ontwikkeling
Met verregaande digitalisering wordt goede en betrouwbare software meer en meer belangrijk. Ook binnen de overheid. Daar ligt ook een uitdaging. ICTU wil met haar kwaliteitsaanpak daarbij helpen.
Projecten waarin (maatwerk)software wordt ontwikkeld of onderhouden kampen nog vaak met vertraging, budgetoverschrijding of een eindresultaat met te lage kwaliteit. Zo concludeerde de commissie-Elias bijvoorbeeld in haar eindrapport: ‘De Rijksoverheid heeft haar ICT-projecten niet onder controle’.
Eén van de fundamentele problemen is dat de risico’s die inherent zijn aan softwareontwikkeling door organisaties nog onvoldoende worden erkend en gemitigeerd. Terwijl de risico’s bij de ontwikkeling van maatwerksoftware inmiddels algemeen bekend zijn en er ook voor veel risico’s passende maatregelen beschikbaar zijn.
Kwaliteitsaanpak ICTU Software ontwikkeling
ICTU werkt sinds 2010 met de agile softwareontwikkelaanpak Scrum en heeft deze aanpak aangevuld en uitgebreid om zoveel mogelijk de kans op die risico’s te verminderen. Met behulp van deze kwaliteitsaanpak heeft ICTU samen met andere overheden inmiddels enige tientallen projecten succesvol uitgevoerd. ICTU wil deze aanpak graag aanvullen met de ervaringen en geleerde lessen van andere organisaties en deze overdraagbaar maken en breder uitdragen. Daarom stelt ICTU deze kwaliteitsaanpak ter beschikking aan andere partijen en overheden die zelf maatwerk software ontwikkelen of dit laten doen.
Doelgroep
Dit whitepaper is bedoeld voor managers, professionals en experts, betrokken bij de realisatie of contractering van softwareontwikkeling in de overheid.
De eerste versie van het whitepaper verscheen in september 2017. Inmiddels zijn er meerdere updates van dit whitepaper gepubliceerd.
Whitepaper Kwaliteitsaanpak
Lees of download de meest actuele versie van het gehele Whitepaper Kwaliteitsaanpak ICTU Softwareontwikkeling.
Meer informatie
Lees ook het artikel over vijf jaar kwaliteitsaanpak. Of kijk elders op deze website voor meer informatie over ICTU en softwareontwikkeling.
Een lijst met artikelen
-
Samen doen: impressie van de IBDS-Stelseldag
Een impressie van de IBDS-Stelseldag van 11 december 2024. Ruim vijfhonderd mensen wisselden kennis uit en deden inspiratie op bij een van de vele sessies over bijvoorbeeld datavolwassenheid, ethiek en het Federatief Datastelsel.
Gepubliceerd op: -
Strategisch sturen op interoperabiliteit
Interoperabiliteit is cruciaal voor grensoverschrijdende publieke dienstverlening in Europa. Om dit te bevorderen, wordt in elke lidstaat een Nationale Autoriteit Interoperabiliteit opgericht.
Gepubliceerd op: -
Alle opleidingen in één overzicht
Een onafhankelijk overzicht van alle opleidingen in Nederland. Op Leeroverzicht.nl vinden mensen alle informatie die ze nodig hebben voor een leven lang ontwikkelen en leren.
Gepubliceerd op: