Nederland en standaardisatie: kansen benutten
In opdracht van het Forum Standaardisatie onderzochten ICTU en Dialogic de deelname van Nederlandse organisaties – zowel uit de publieke als private sector – aan Europese en internationale ICT-standaardisatie. Het onderzoek is uitgevoerd vanwege het economische belang voor Nederland én de wens om de afhankelijkheid van Amerikaanse en Chinese standaarden te verkleinen. Zo kunnen Europese waarden als privacy, transparantie en ethiek beter geborgd worden in technologische ontwikkelingen. ICTU heeft het kwalitatieve deel van het onderzoek uitgevoerd, Dialogic het kwantitatieve. Het onderzoek liep van februari 2024 tot januari 2025.
Standaardisatie biedt voordelen maar Nederlandse deelname blijft achter
Wereldwijd groeit de deelname aan standaardisatie-organisaties, maar Nederland blijft hierin achter. Alleen op thema’s met (grote) economische belangen zoals kunstmatige intelligentie (AI), cybersecurity en telecommunicatie, is Nederland wel sterk vertegenwoordigd.
Deelname levert Nederlandse organisaties voordelen op: een groter marktaandeel, een sterkere internationale handelspositie en vroege toegang tot technologische ontwikkelingen. Toch wordt bredere betrokkenheid van Nederlandse organisaties belemmerd, met name door een tekort aan kennis, tijd, middelen en capaciteit.
Oproep tot actie: meer regie en krachten bundelen
Het onderzoek onderstreept de noodzaak van duidelijke regie vanuit de overheid. Met gerichte beleidsmaatregelen, passende wet- en regelgeving en het beschermen van publieke belangen kan de overheid standaardisatie versterken.
Daarnaast is betere samenwerking tussen overheid, bedrijfsleven, koepelorganisaties en kennisinstellingen van essentieel belang. Alleen door gezamenlijk én strategisch te investeren in deelname aan standaardisatie-organisaties kan Nederland zijn digitale soevereiniteit veiligstellen en de voordelen die standaardisatie biedt, benutten.
Lees meer over het onderzoek met de aanbevelingen van ICTU en Dialogic op de website van Forum voor Standaardisatie.
Aan het onderzoek hebben bijgedragen vanuit ICTU: Robert van Wessel, Jorrit Jorritsma, Menno Gmelig Meijling, Ruth Rozenblad en Margriet Henninger, en vanuit Dialogic Max Boiten.
Een lijst met artikelen
-
Impressie Gem kwartaalupdate #2
Donderdag 9 juli organiseerden we bij ICTU de tweede Gem kwartaalupdate.
Nicolette Faneyte (opdrachtgever, ministerie van BZK) heette de ruim honderd deelnemers, allen ‘vrienden van Gem’, welkom.
Gepubliceerd op: -
Arre Zuurmond: terugblikken en vooruitkijken
ICTU werkt al 25 jaar aan een betere digitale overheid, samen met vele anderen. Veel mensen maakten de afgelopen jaren het verschil, elk vanuit hun eigen rol. In deze aflevering blikt Arre Zuurmond terug en vooruit.
Gepubliceerd op: -
Domeingroep Secure Software Development wint de eerste CIP-award
De domeingroep Secure Software Development (SSD), een werkgroep van het CIP, is op 10 juni de winnaar geworden van de allereerste CIP-award. Met deze award krijgen personen en groepen die een bijzondere bijdrage leveren aan informatiebeveiliging en privacy binnen de overheid voortaan jaarlijks een podium.
Gepubliceerd op: