Direct naar inhoud

Nederland en standaardisatie: kansen benutten

Artikel , bekijk alle
Gepubliceerd op:

In opdracht van het Forum Standaardisatie onderzochten ICTU en Dialogic de deelname van Nederlandse organisaties – zowel uit de publieke als private sector – aan Europese en internationale ICT-standaardisatie. Het onderzoek is uitgevoerd vanwege het economische belang voor Nederland én de wens om de afhankelijkheid van Amerikaanse en Chinese standaarden te verkleinen. Zo kunnen Europese waarden als privacy, transparantie en ethiek beter geborgd worden in technologische ontwikkelingen. ICTU heeft het kwalitatieve deel van het onderzoek uitgevoerd, Dialogic het kwantitatieve. Het onderzoek liep van februari 2024 tot januari 2025.

Standaardisatie biedt voordelen maar Nederlandse deelname blijft achter

Wereldwijd groeit de deelname aan standaardisatie-organisaties, maar Nederland blijft hierin achter. Alleen op thema’s met (grote) economische belangen zoals kunstmatige intelligentie (AI), cybersecurity en telecommunicatie, is Nederland wel sterk vertegenwoordigd.

Deelname levert Nederlandse organisaties voordelen op: een groter marktaandeel, een sterkere internationale handelspositie en vroege toegang tot technologische ontwikkelingen. Toch wordt bredere betrokkenheid van Nederlandse organisaties belemmerd, met name door een tekort aan kennis, tijd, middelen en capaciteit.

Oproep tot actie: meer regie en krachten bundelen

Het onderzoek onderstreept de noodzaak van duidelijke regie vanuit de overheid. Met gerichte beleidsmaatregelen, passende wet- en regelgeving en het beschermen van publieke belangen kan de overheid standaardisatie versterken.

Daarnaast is betere samenwerking tussen overheid, bedrijfsleven, koepelorganisaties en kennisinstellingen van essentieel belang. Alleen door gezamenlijk én strategisch te investeren in deelname aan standaardisatie-organisaties kan Nederland zijn digitale soevereiniteit veiligstellen en de voordelen die standaardisatie biedt, benutten.

Lees meer over het onderzoek met de aanbevelingen van ICTU en Dialogic op de website van Forum voor Standaardisatie

Aan het onderzoek hebben bijgedragen vanuit ICTU: Robert van Wessel, Jorrit Jorritsma, Menno Gmelig Meijling, Ruth Rozenblad en Margriet Henninger, en vanuit Dialogic Max Boiten.

Een lijst met artikelen

  • Innovatie Barometer: daling aantal innovaties, toename urgentie

    Het aantal innovaties bij de Nederlandse overheid is de afgelopen jaren afgenomen. In 2021 voerde nog 86 procent van de overheidsorganisaties een innovatie door, in 2025 is dit gedaald naar 76 procent. Dat blijkt uit de tweede Innovatie Barometer Overheid, die op 29 september 2025 is verschenen.

    Gepubliceerd op:
  • ICTU brengt werelden griffie en IT bij elkaar

    Een centrale plek waar je alles kunt vinden over de lokale volksvertegenwoordiging en de onderwerpen waarover wordt gesproken en besloten. Dat is de droom van Democratie Dichtbij. ICTU onderzocht wat er nodig is om deze droom te realiseren.

    Gepubliceerd op:
  • Ster in toepassen open standaarden

    Ieder jaar wordt onderzoek gedaan naar de best scorende overheidsorganisaties als het gaat om het toepassen van open standaarden. De lijst bestaat dit jaar uit negen ‘sterren’ en ICTU hoort daarbij.

    Gepubliceerd op: